RUS
Kā kļūt profesionālim?
 
Raksta reitings:
2.78 balles


Agrāk vai vēlāk mums visiem jāpieņem lēmums, kas tā vai citādi ietekmēs mūsu turpmāko dzīvi. Runa ir par profesijas izvēli. Katrs zina, ka tā nav vienkārša izvēle. Jo jāņem vērā ne tikai personīgās īpašības, sapņi un tieksmes. Mūsdienās pārdomāti jānovērtē esošās iespējas un perspektīvas: kur un ko var iemācīties, cik tas maksā un kas jūs gaida pēc tam.

Profesionālā izglītība šī vārda plašākajā nozīmē nav ne arodskola, ne tehnikums, bet tā ir izglītība, kuras iegūšanas rezultātā cilvēks kļūst par sava amata meistaru, speciālistu. Vienu profesiju var iegūt, mācoties vairākus gadus universitātē, citu – īslaicīgos kursos. Tomēr, lai cik ilgi nemācītos, par profesionāli nekļūst uzreiz, vajadzīga darba pieredze, bieži pat ļoti liela.

Bet tā nu ir iegājies, ka profesionālā izglītība ārzemēs daudziem asociējas ar studijām universitātē. Precīzāk sakot, tā ir drošāk: cilvēki ar augstāko izglītību ārzemēs tiek vērtēti augstāk; ilgstoša uzturēšanās valstī dod arī manevrēšanas iespēju. Var paspēt gan adaptēties, gan iekļauties apkārtējā vidē, labi apgūt svešvalodu, bet nepieciešamības gadījumā arī konkretizēt vai mainīt specializāciju. Tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevar atļauties ilgi mācīties, bet sapņo ar iespēju ātrāk iegūt profesiju, durvis ver koledžas, profesionālas mācību iestādes pieaugušajiem.

Programmas tajās pirmām kārtām orientētas uz praktisku darbību, nevis teoriju. Salīdzinoši īsā laikā var ne tikai iegūt izglītību izvēlētajā profesijā, bet arī paspēt stažēties un varbūt pat nedaudz pastrādāt. Iestāties koledžā ir vieglāk nekā universitātē un izmaksā arī lētāk. Cita profesionālās izglītības iespēja – izvēlēties vienu no īslaicīgām vai semestra programmām, ko piedāvā gan augstskolas, gan koledžas un biznesa skolas, gan valodu centri. Šīs programmas der tiem, kas sapņo paaugstināt savu kvalifikāciju, mācoties ārzemēs un sasniegt to ātri. Vai arī saņemt vēl kādu papildus pieprasītu profesiju. Vai arī iegūt profesionālo leksiku svešvalodā. Vai arī vienkārši pamēģināt: cik tuva ir tā vai cita sfēra. Katrā gadījumā diploms karjerai nekaitēs. Atbildot uz jautājumu, cik ilgi jūs esat gatavs mācīties, sāciet ar mācību iestādes izvēli.

Vislielāko popularitāti, protams, bauda programmas, kuras piedāvā arī iespēju stažēties un darbiekārtošanu. Daudzi sapņo par pasaulslavenām universitātēm: Sorbonnu, Hārvardu, Jēlu, Prinstonu, Oksfordu, Kembridžu. Bet šeit, protams, nostrādā stereotipi: par Oksfordu dzirdējuši visi, taču eksistē vesela rinda mazāk pazīstamu augstskolu, kur pasniegšanas līmenis ir tikpat augsts, bet iestāšanās iespējas lielākas un mācību maksa mazāka. Kaut gan mūsu studenti parādījušies arī tur. Tādas universitātes kā Warwick, Bournemouth, London Middlsex, London Guildhall, Nottingham, Durham Lielbritānijā, UTS University of Technology in Sidney Austrālijā, University of Auckland Jaunzēlandē, University of Malta Maltā pie mums jau kļuvušas pazīstamas un ieguvušas popularitāti. Tagad jāizvēlas profesija. Izvēle, protams, atkarīga no personīgiem apsvērumiem.

Un varbūt, ka jūs sapņojat par suņu friziera vai maiznieka karjeru. Tomēr tradicionāli priekšroka tiek dota mazāk eksotiskām profesijām. Nebūs grūti uzminēt, ka tās ir biznesa specialitātes: finanses un ekonomika, banku uzskaite un audits, mārketings, vispārējais menedžments, PR, tūrisma un viesnīcu bizness. Aug interesentu skaits dizaina studēšanā. Populāra ir medicīniskā izglītība, kaut gan tā ir ļoti ilga un dārga, bet pārcelšana un ieskaites praktiski neiespējamas. Tāpat pieprasītas ir ārzemju studijas informāciju tehnoloģiju sfērā – tur tehnoloģijas attīstītas labāk. Nedaudz par valstīm. Nav šaubu, ka katrā valstī labāk mācīties to, ar ko tā vislabākā. Tā viesnīcu zinības brauc studēt uz Šveici, dizainu uz Angliju un Itāliju, biznesa specialitātes uz Angliju (ASV grūti dabūt vīzu), Kanādu, Īriju, Franciju, Vāciju. IT sfēru studē dažādās valstīs, bet vislielākais pieprasījums ir Anglijai un Īrijai.

Tā soli pa solim mēs noskaidrojam prioritātes: kādas programmas ir populāras, kuru valsti izvēlēties studijām, kur un ko mācīties. Pienācis laiks izvēlei – izvēlēties programmu, valsti un mācību iestādi sev. Atcerieties, ka variantu ir daudz, tāpēc neapstājieties pie pirmā, kas vairāk vai mazāk apmierina, meklējiet to, kas der no sākuma līdz beigām. Bet mēs jums piedāvājam tikai nedaudzas ārzemju skolu un universitāšu populāras programmas cerībā, ka vismaz viena no tām atbildīs jūsu personīgajām interesēm. Universitātes un koledžas University of Technology, Sydney – viena no pašām lielākajām un prestižākajām Austrālijas universitātēm: tajā mācās vairāk kā 25 tūkstoši studentu no visas pasaules. Universitāte saistīta ar rūpniecisko tehnoloģiju, un menedžmenta jaunākie sasniegumi momentā atrod atspoguļojumu mācību programmās, zinātnisko pētījumu tematikā un praktiskā izstrādē.

Tas arī universitāti padara par līderi mūsdienīgā augstākās izglītības nozarē. Neskatoties uz savu nosaukumu, Sidnejas Tehnoloģiskā universitāte ir ne tikai tehniska mācību iestāde. Līdzās meitas institūtiem – Institute for Sustainable Futures un Institute for International Studies šeit studentu izvēlei tiek piedāvāti pāri par 300 dažādiem kursiem biznesa, dizaina, arhitektūras, humanitāro un sociālo zinību, tiesību, augstākās un pielietojamās matemātikas, dabas zinību un medicīniskā personāla sagatavošanas jomā. Tās ir arī programmas bakalaura grādam, maģistru programmas, īslaicīgie kursi. Piemēram, Bachleor of Business, Doctor of Philosophy, Master of Laws, Advanced International Marketing un daudzi citi.

Mācību iestādes noturīgā reputācija, kuru apliecina ciešās saiknes ar biznesa pasauli un rūpnieciskajām aprindām, absolventiem atklāj teicamas darbā iekārtošanās perspektīvas. London Middlesex University, šķiet, ir populārākā Londonas universitāte. Viss mācību process tajā orientēts uz to, lai students justos komfortabli un no mācībām gūtu baudījumu. Universitāte piedāvā kā tradicionālās augstākās un pēcdiploma programmas, tā arī īslaicīgus dažādu specializāciju kursus. Šeit jūs, piemēram, varat iegūt BSc Honours Business Information Systems and Management vai maģistra – MA Psychoanalysis grādu. Starp apmācības virzieniem: Art and Design, and Electronic Arts, Biological Sciences and the Environment, Computing and IT, Dance, Drama, Music and Perfoming Arts, Education, Health, Humanities, Languages and Cuktural Studies, Product Design and Engineering, Social Sciences. Uz universitātes bāzes strādā biznesa skola – Middlesex University Bussines School. Richmond International College – privāta koledža, kas atrodas Vankūverā. Šeit jums piedāvās profesionālas programmas sekojošās jomās: Business Administration, Applied Business Technology, Hospitality and Tourism.

Bez tam arī valodas sagatavošanas programmu – Academic Preparation Program. Koledžai ir speciāla vienošanās ar universitātēm. Tā studentus, kas pabeiguši viengadīgu Computer Science programmu, ieskaita Acadia University otrajā kursā. Bet tie, kuri universitātē studē biznesa specialitātes, var turpināt mācības Royal Roads University pēc Bachelor of Commerce in Entrepreneurial Management Program programmas. Londonas mākslas un dizaina institūts (London Institute) sastāv no piecām koledžām, tais skaitā tādas kā visā pasaulē pazīstamās Central Saint Martins College of Art. Cita koledža – London College of Fashion – pasaulei sagatavo darbiniekus modes un skaistuma industrijai.

Šeit pasniedz visu, kas saistīts ar apģērbu, apavu un teātra kostīmu modelēšanu, pievērš uzmanību menedžmentam, mārketingam un modernu izstrādājumu pārdošanai. Stilisti, vizāžisti, kosmetologi, imidžmeikeri – arī ir koledžas absolventi. Bet teatrālā grima, kino un videouzņemšanas grima kurss – vienīgais valstī; studenti, kas to beiguši, saņem bakalaura diplomu. Maltas universitāte (University of Malta) – viena no vecākajām Eiropā. To sākotnēji dibinājis jezuītu ordenis 1592.gadā kā Collegium Melitense. Šodien turpināt izglītību, tur gozējoties Vidusjūras krastā, brauc studenti no visas pasaules. Universitāte piedāvā mācības arhitektūras un mākslas, stomatoloģijas, ekonomikas, menedžmenta un grāmatvedības zinībās, pedagoģijas, inženierzinību, tiesību, medicīnas un ķirurģijas, dabas zinātņu un tehnoloģijas fakultātēs.

University of Malta diplomu atzīst pasaules vadošās universitātes. Bakalauriem ir iespēja turpināt mācības maģistra un doktora grāda iegūšanai Hārvardā, Prinstounā, Oksfordā, Kembridžā. Biznesa skolas Ecole Superieure de Gestion et Commerce International (ESGCI) – Paris Graduate School of Management sistēmas skola. Tā ir viena no pašām pazīstamākajām Parīzes biznesa skolām. Pasniedz šeit franču un angļu valodā. Bakalaura programma (BBA) ilgst trīs gadus. Diplomu atzīst ASV un Lielbritānijas institūti.

Starp obligātajiem priekšmetiem – grāmatvedības uzskaite un ievads starptautiskajā biznesā, maksroekonomika un pārvaldes principi, starptautiskais mārketings un informācijas sistēmu pārvalde. Bet papildpriekšmetus studenti izvēlas, izejot no personīgām interesēm. Piemēram, anglosakšu literatūru vai lietišķo saskarsmi, mūsdienu Franciju vai tūrisma tirgu, transportu un loģistiku vai Eiropas tiesības. Studentiem ir tiesības šeit apgūt semestra vai gada programmu. School of Technology and Management (STM) London ir London School of Commerce nodaļa. Šeit kopā ar University of Sunderland izstrādātas bakalaura programmas inženierzinībās (Bachelor of Enigineering (Hons) in Multidiscipinary Engineering), biznesa bakalauram (BA (Hons) in Business Studies) un informāciju tehnoloģiju bakalauram (BA (Hons) Business Information Technology).

Viena no šo programmu priekšrocībām – saīsināts apmācības laiks. Pirmā daļa ilgst trīs gadus. Pārējā – divus gadus. Tomēr mācības ir pietiekami saspringtas un intensīvas. Piemēram, pirmajos divos semestros mācības pēc BA (Hons) in Business Studies programmas ietver desmit disciplīnas, starp kurām ir mārketings, mikro un makroekonomika. Kopā ar University of East London skola piedāvā maģistra programmas viena gada garumā. Tās ir MBA, MSc in Internet Engineering, MSc in Information Technology, MSC in Computer Systems Engineering. Bournemouth Business School International dibināta 1992.gadā, un lūk, jau 10 gadus rūpējas par to, lai katrs students pastāvīgi progresētu un pats to justu.

Šeit jums piedāvās sagatavošanas programmu universitātei, profesionālos kursus. Tiesa, lai tiktu pie pēdējā, valodas sagatavotības līmenis nedrīkst būt zemāks par Intermediate. Tiek piedāvātas sekojošas specializācijas: Management &Business Administration, Computing&Information Technology, Marketing, Advertising&Public Relations, Travel, Tourism&Hospitality Management, Medical Sciences un citas. Interesentiem piedāvā pilnveidot angļu valodu – kursi General English un International Business English. Viesnīcu menedžmenta skolas Glion Hotel School tika izveidota Šveicē 1962.gadā, bet patlaban tā atrodas Eiropas hoteļu menedžmenta skolu reitinga augšgalā. 2002.gadā skola piedāvāja vairākas pilnīgi jaunas programmas. Viena no tām – Master of Education in Hospitality Organizational Training and Management (t.i., maģistra programma tiem, kas vēlas mācīt nākamos viesnīcu, restorānu un tūrisma kompāniju menedžerus.

Tās ir septiņu nedēļu intensīvu mācības un divu semestru (pa 20 nedēļām katrs) apmaksāta prakse. Tiem, kas plāno palikt Šveicē ilgāk – diploma programma Hotel&Restaurant Operations, kas sastāv no diviem semestriem (pa 16 nedēļām katrs) un pusgada apmaksātas prakses. Profesionāļiem minētajā nozaru sarakstā tiek piedāvāts paaugstināt kvalifikāciju pēcdiplomu kursos. Skolai ir nevainojama reputācija darbā līdzēju kompānijās, atsevišķos spēcīgākajos brendos un labākajos restorānos, kas ik gadus brauc uz Glion prezentāciju vadīšanai un studentu atlasei. Tāpēc tālāka darbā iekārtošanās galvassāpes nesagādā. Šveices IHTTI School of Hotel Management Nevšateles pilsētā ir ļoti ieinteresēta piesaistīt ārzemju studentus. IHTTI pievilcīga arī ar to, ka tai ir savs Eurotel, tāpēc šeit nonākušie studenti uzreiz nonāk īstā viesnīcas dzīvē.

Bet otrā un ceturtā semestra laikā studenti stažējas prestižos četru un pieczvaigžņu hoteļos. Vispirms Šveicē (pirmā prakse), bet pēc tam jebkurā pasaules valstī. IHTTI ir programmas visiem: skolu absolventiem, speciālistiem ar jebkuru augstāko izglītību un profesionāļiem, kas jau strādā šai jomā, bet kuriem nav speciālas izglītības. Jums pašiem jāizlemj, cik ilgs apmācība.

Nomācieties gadu, iegūstiet sertifikātu, pēc diviem gadiem – diplomu, pēc trim studiju gadiem – Bachelor of Arts in International Hospitality and Tourism Management grādu un augstāko Šveices viesnīcu un biznesa menedžmenta diplomu. Unikāla ir Informāciju tehnoloģijas viesnīcu biznesā programma, kas IHTTI tika izstrādāta pēc darba devēju speciāliem pieprasījumiem. Pēc šī kursa beigšanas tiek izsniegts institūta diploms un kompānijas Microsoft sertifikāts. Absolventiem bezdarbs nedraud: institūta beigšanas brīdī viņiem jau ir solīda darba pieredze dažādās valstīs, un ārzemju darba devējiem viņi ir ļoti pieprasīti. IHTTI diploms ir universāls: tas dod tiesības izpildīt pārvaldes darbus ne tikai hotelī, bet arī tūrisma kompānijās, restorānos, aviokompānijās, kazino, kūrortu klubos, uz kruīzu kuģiem un daudzos citos atpūtas un izklaides centros jebkurā pasaules valstī.

Tūrisma un hoteļu menedžmenta koledža (College of Tourism&Hotel Management) Kiprā no 2002.gada septembra uzsāka jaunu unikālu programmu: jums ir iespēja triju gadu laikā saņemt triju biznesa skolu un britu universitātes Anglia Polytechnic University (Cambridge 2002) diplomu. Pirmo gadu studenti mācās Kiprā un iziet četru mēnešu apmaksātu stažēšanos specialitātē. Nākošajā gadā mācības turpinās Freiburgā (Vācijā) Freiburg International Business School. Trešo gadu studenti mācās Kembridžā Anglia Polytechnic University, kur saņem bakalaura grādu. Tiem, kas vēlas studēt pēc šīs programmas, ir priekšrocības vīzu saņemšanā, jo reģistrējoties 1.kursā, students automātiski saņem apstiprinājumu par ieskaitīšanu Vācijas un Lielbritānijas skolās.

 
Novertējiet šo rakstu:
1 2 3 4 5
 


Atstājiet Jūsu komentāru
Vārds:
e-pasts:
Komentārs:
Kods:
 

Copyright © 2000-2014 CITADEL.
All rights reserved.
Tālr.: 67 320 168
E-pasts: info@citadel.lv
Top.LV              Global Rating System